LQ104V1DG72 10.4 sharp tft lcd module 500 cd / m² Brightness
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : Sharp
Model Number : LQ104V1DG72
Certification : ISO9001
Place of Origin : korea
MOQ : 1
Payment Terms : Western Union, MoneyGram, T/T
Supply Ability : 500PCS/DAY
Delivery Time : 2-3 Working Days after order confirmation
Packaging Details : Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Brand : SHARP
Panel Model : LQ104V1DG72
Panel Type : a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size : 10.4 inch
Resolution : 640(RGB)×480 , VGA
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Contact Now
LQ104V1DG72 10.4 inch Sharp LCD Panel with 211.2×158.4 mm Active Area
LQ104V1DG72 Detail
Panel Brand : SHARP
Panel Model : LQ104V1DG72
Panel Size : 10.4 inch
Display Mode :
TN, Normally White, Transmissive
Active Area : 211.2×158.4 mm
Surface :
Brightness : 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 300:1 (Typ.)
Display Colors :
262K (6-bit)
Response Time :
Viewing Angle :
Lamp Type : 2 pcs CCFL Without Driver
Signal Interface : Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 31 pins
Company Strength:
1>ISO9001 certificated.
2> Competitive Price and Short Lead-time
3> Professional Team with Rich Experiences in LCD Screen International trade.
4> Small MOQ Support & Fast Response to Customers
5> Long Product Life Time
6> Each LCD will be tested pcs by pcs before shipment to guarantee the quality.
FAQ
Q1: How do we place an order?
Q2: How do we make the payment?
A2: We accept T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal.
Q3: What's the delivery time?
A3: The delivery time is normally 1-3 working days after payment.
Q4: How would the goods be shipped?
A4: We ship via DHL, UPS, TNT and others.
Panel Size : 10.4 inch
Dot Resolution : 640(RGB)×480 (VGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 76 PPI
Aspect Ratio : 4:3 (H:V)
Form Factor :
Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.110×0.330 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.330×0.330 mm (H×V)
Active Area : 211.2×158.4 mm (H×V)