Resolution 320×240 5.7'' Sharp LCD Display Panels LM057QC1T01 Parallel Data
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : SHARP
Model Number : LM057QC1T01
Certification : ISO9001
Place of Origin : Japan
MOQ : 10
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram,HKIN ESCROW .....
Supply Ability : 1000
Delivery Time : 1-2days
Packaging Details : Standard packing
Product number : LM057QC1T01
Brand : SHARP
Size Of Panel : 5.7INCH
Resolution : 320×240
Brightness : 180cd/m2
C/R : 40:1
Backlight : CCFL
Contact Now
5.7''inch 320×240 resolution 180cd/m2 for LM057QC1T01 Parallel Data Panel
Quick Details:
<
Panel No. : LM057QC1T01
Dot Resolution : 320(RGB)×240 (QVGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 70 PPI
Aspect Ratio : 4:3 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.120×0.360 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.360×0.360 mm (H×V)
Weight : 200g (Typ.)
Active Area : 115.18×86.38 mm (H×V)
Bezel Area : 121.3×92.6 mm (H×V)
Outline Dimension : 154.6×114.8 mm (H×V)
Outline Depth : 8.3±0.5 mm
Why purchase LM057QC1T01 from N&S ELECTRONIC CO., LTD ?
Our headquarters located in Hong Kong and branch office in Shenzhen, Singapore, Malaysia and Canada.
<<
Display Mode : STN, Normally Black, Transmissive
Brightness : 180 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 40 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color : Color ()
Response Time : 450/100 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle : 50/50/35/60 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D)
Viewing Direction : 6 o'clock
White color Chromaticity : Wx:0.320; Wy:0.330
Application:
  • Industrial display application
  • handheld devices
Our Advantages for LM057QC1T01:
What we do for LM057QC1T01 :
Our products lines are widely used on medical apparatus, industrial control facilities, portable electrical impedance measurement apparatus, digital video camera display, vehicle equipment, aerospace equipment. Our products mostly cover small sizes, like 1.5", 2.0", 2.2", 2.5", 3.0", 3.5", 4.0", 4.2", 4.3", 4.7", 5.0", 5.5", 5.7", 6.0", 6.4", 7.0", 8.0", 10.1", 10.4", 12.1", etc. Most of them are original factory sealed carton packing. Moreover, we will do the brightness inspection of them by testing board.