LQ084V2DS01 Hard coating 8.4 inch sharp screen replacement for Industrial Application
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : Sharp
Model Number : LQ084V2DS01
Certification : ISO9001
Place of Origin : korea
MOQ : 1
Payment Terms : Western Union, MoneyGram, T/T
Supply Ability : 500PCS/DAY
Delivery Time : 2-3 Working Days after order confirmation
Packaging Details : Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Brand : SHARP
Panel Model : LQ084V2DS01
Panel Type : a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size : 8.4 inch
Resolution : 640(RGB)×480 , VGA
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Contact Now
LQ084V2DS01 Hard coating Sharp LCD Panel 8.4 inch for Industrial Application
LQ084V2DS01 Product Information
Panel Brand : SHARP
Panel Model : LQ084V2DS01
Panel Size : 8.4 inch
Display Mode :
TN, Normally White, Reflective
Active Area : 170.88×129.6 mm
Outline : 202×149.5 mm
Surface : Antiglare, Hard coating (2H), Antireflection
Brightness :
Contrast Ratio : 10:1 (Typ.)(Reflective)
Display Colors : 262K (6-bit)
Response Time : 30/50 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle : 50/50/50/50 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D)
Lamp Type : No B/L
Signal Interface : Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 40 pins
Input Voltage : 3.3V (Typ.)(VCC)
Competitive Advantage:
1. Rich experience.
2. Great quality and high purity
Good quality is one secret for our success.
3. Safest and fastest delivery.
4. Good after-sales service.
24/7 is available. Try our best to solve various problems customers encountered!
Panel Size : 8.4 inch
Dot Resolution : 640(RGB)×480 (VGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 94 PPI
Aspect Ratio : 4:3 (H:V)
Form Factor :
Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.089×0.270 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.267×0.270 mm (H×V)
Weight : 175±10g
Active Area : 170.88×129.6 mm (H×V)
Bezel Area : 175.9×134.6 mm (H×V)
Outline Dimension : 202×149.5 mm (H×V)