5.7 inch KCS057QV1AA - G03 small lcd display for Industrial Application
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : Kyocera
Model Number : KCS057QV1AA-G03
Certification : ISO9001
Place of Origin : Japan,Korea
MOQ : 1 piece
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
Supply Ability : 100 PCS PER DAY
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Display Mode : STN, Normally Black, Transmissive
Active Area : 115.18×86.38 mm
Outline : 154.6×114.8×9 mm
Surface : Glare (Haze 0%)
Response Time : 220/110 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle : 50/50/30/30 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D)
Frequency : 75Hz
Lamp Type : 1 pcs CCFL
Contact Now
Company Strength:
1. ISO9001 certificated, Factory Direct Supplied
2. RoHS Compliant, Lead Free, Reach Compliant
3. Competitive Price and Short Lead-time
4. Professional Team with Rich Experiences in Design/Mfg/Quality Control
5. Small MOQ Support & Fast Response to Customers
6. Long Product Life Time
Kyocera KCS057QV1AA-G03 General Features
Panel Brand : Kyocera
Panel Model : KCS057QV1AA-G03
Panel Type : CSTN-LCD , Panel
Panel Size : 5.7 inch
Resolution : 320(RGB)×240 , QVGA
Active Area : 115.18×86.38 mm
Outline : 154.6×114.8×9 mm
Surface : Glare (Haze 0%)
Brightness : 110 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 25:1 (Typ.)
Display Colors : Color
Frequency : 75Hz
Lamp Type : 1 pcs CCFL
Signal Interface : Parallel Data (8-bit) , 15 pins
Input Voltage : 5.0V (Typ.)
Packaging & Delivery
Packaging: Safety Package For all of our LCD Screen Panel Replacements.
Details: 1. Plastic Trays Inside
2. Layers of cartons
3. Fragile Sign on top.
4. Can be customized.
Kyocera KCS057QV1AA-G03 Mechanical Features
Panel Size : 5.7 inch
Dot Resolution : 320(RGB)×240 (QVGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 70 PPI
Aspect Ratio : 4:3 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.120×0.360 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.360×0.360 mm (H×V)
Weight : 200g (Typ.)
Surface : Glare (Haze 0%)
Active Area : 115.18×86.38 mm (H×V)
Bezel Area : 120.2×91.4 mm (H×V)
Outline Dimension : 154.6×114.8 mm (H×V)
Outline Depth : 8.5±0.5 mm