G190EAN01.0 tft lcd panel 1280*1024 resolution wide viewing angle
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : AUO LCD Panel
Model Number : G190EAN01.0
Certification : ISO9001
Place of Origin : Japan,Korea,Taiwan
MOQ : 1 Piece
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
Supply Ability : 100 PCS PER DAY
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box
Active Area : 376.32×301.056 mm
Luminance : 300 nits
Contrast Ratio : 1000:1
Response : 13/12 (Tr/Td) ms
White Field Chroma : X:0.313; Y:0.329
Scanning Frequency : 60Hz
Contact Now
G190EAN01.0 AUO 19 inch 1280*1024 resolution lcd panel with wide viewing angle
Our Service Areas
1. Agent Brand:
2. Application of our lcd panles:
3. Quality to be guaranteed:
4. Quickly delivery:
5.long-term partner:
* Products are sold to more than 150 countries. And big quantity for the long-term partners.
6. Super After-Sale service:
*One year warranty. Feel free to contact to us if there is any problems.
Quick Details
Productor AUO
MODEL G190EAN01.0
Size 19.0 inch
Resolution 1280×1024
Resolution Name SXGA
Display scale 5:4
Pixel Arrangement RGB Vertical Stripe
Pixel Pitch 0.098×0.294 mm
Panel Composition LCD Screen
Technology a-Si TFT-LCD
Applications Industry
Panel Features Wide color gamut, white LED, cabin LED driver], mist, wide perspective
Mechanical Features
Pixel Density : 86 PPI
Aspect Ratio : 5:4 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.098×0.294 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.294×0.294 mm (H×V)
Weight : 1.55Kgs (Typ.)
Surface : Antiglare
Active Area : 376.32×301.056 mm (H×V)
Bezel Area : 380.32×305.06 mm (H×V)
Outline Dimension : 396×324 mm (H×V)